Javor arakawa

Tento javor mám od roku 2001 . V té době to bylo poprvé co jsem tento druh javoru s výraznou kůrou viděl a tak jsem jej hned koupil . Stav stromu v té době víceméně odpovídal nejstarší fotografii . Samozřejmě se později daly koupit mnohem vhodnější stromy , ale také za úplně jiné ceny . Když jsem s odstupem zhodnotil strom střízlivýma očima , bylo mi jasné , že má dvě zásadní chyby . Tou jednou je malá kónicita kmene a jeho zesílení v místě prvních spodních větví , tou druhou špatné nebari .
Několik prvních let jsem jen tak udržoval původní tvar stromu . Další vývoj je pak patrný z fotografií - odstranění nevhodných spodních větví , změna náklonu kmene , práce s kořeny a jejich větší odhalení . Z původních větví zůstala nakonec jen jedna , která tvoří základ celé dnešní koruny . Při přesazení v roce 2014 jsem mezi kořeny vložil kámen, abych se tak pokusil eliminoval jejich špatné nasazení . Poslední roky se snažím nechat strom sílit - nechávám letorosty vždy růst celý rok a pak je radikálně seřežu .
Jak už jsem zmínil , jde o javor který zaujme především výraznou kůrou . Na palmatum má ale celkem velké listy a tak se hodí spíše na střední či větší velikosti . Strom v misce celkem intenzivně roste a dobře zavaluje rány . Nevýhodou je tendence vytvářet dlouhá internodia . Zatím to řeším silným zakrácením ( pokud to pomůže ) , nebo odstraněním celého takového výhonu a ponecháním slabších výhonů , které mají internodia výrazně kratší .
2001 j.jpg
2005 j.jpg
2006 j.jpg
2008 j.jpg
2009 j.jpg
2012 j.jpg
2015 j.jpg