Javor babyka

Tento javor mi stál v cestě , když jsem čistil léta zanedbaný sad . Byl to dvoják rostoucí v hromadě z pozemku vysbíraného kamení a mající asi pět metrů výšky . Musel pryč , ale zaujal mě svými naspodu srostlými kmeny . Javor navíc rostl na strmém svahu , proto ty šikmé kmeny . Takže jsem jej ušetřil a uřezal asi půl metru nad zemí a zkusil vykopat . Bylo to na jaře 2007 . Strom jsem pak zasadil na záhon . Javor zpočátku jen přežíval , silnější růst se dostavil až v roce 2009 . V dalším roce jsem zjistil , že levý kmen odumřel a vyhnil . Strom jsem přesadil , změnil náklon , odstranil zbytky odumřelého dřeva a nechal jej opět růst na záhonu . Javor byl vitální a tak jsem jej v roce 2012 vysadil do misky . Zbylý kmen také vyhníval a tak se podařilo spojit horní dutinu po uříznutém kmeni s tou spodní po vyhnilém dvojčeti .
Javor polní je vlastně jediný u nás hojně rostoucí druh javoru , kterým má smysl se vážně zabývat pro jeho relativně malé listy . Jeho výhodou je hlavně dostupnost vzrostlých polotovarů v přírodě , často zajímavě rostlých a poznamenaných zubem času . Stromy jsou odolné a vitální , rány po řezu rychle zarůstají .
Redukce velkých rostlin však není bezproblémová . Může dojít k odumření části kůry , větví či kmene často až do kořenů . Nejsem si jist , zda je to důsledek nějaké houby , nebo obecná vlastnost babyky . S velkou pravděpodobností to může být reakce stromu na odstranění nebo silné zakrácení původních kořenů , přestože babyka má schopnost v místě řezu vytvořit velké množství nových kořenů . Také zapěstování jemné koruny je problém . Babyka při silném růstu tvoří korkové lišty a velmi dlouhá internodia . Navíc po zakrácení vytváří kolem dvou hlavních pupenů shluky dalších , čímž vznikají nevzhledná zesílení v místě rozvětvení . Ta je pak většinou potřeba celá odstranit . Růst babyky v misce také zdaleka není tak bouřlivý jako v půdě .
2012 k.JPG
2015 k.jpg
2007 k.JPG
2008 k.JPG