Javor babyka

Tento strom jsem vykopal na pozemku , kde překážel v roce 2004 . Strom měl poměrně slušný kořenový bal a tak nebyl problém s aklimatizací . Javor jsem nechal na záhonu až do roku 2007 . Po snížení obou kmenů v roce 2006 došlo k odumření části kůry na patě kmene . Strom působil celkem mohutným dojmem , ale nedařilo se mi vytvořit věrohodný přechod hlavního kmene a nové koruny . V roce 2014 jsem se po dlouhém váhání rozhodl celý hlavní kmen odstranit a bonsai zapěstovat jen z vedlejšího kmene . Navíc jsem se takto zbavil i rány po odumřelé kůře .
Javor polní je vlastně jediný u nás hojně rostoucí druh javoru , kterým má smysl se vážně zabývat pro jeho relativně malé listy . Jeho výhodou je hlavně dostupnost vzrostlých polotovarů v přírodě , často zajímavě rostlých a poznamenaných zubem času . Stromy jsou odolné a vitální , rány po řezu rychle zarůstají .
Redukce velkých rostlin však není bezproblémová . Může dojít k odumření části kůry , větví či kmene často až do kořenů . Nejsem si jist , zda je to důsledek nějaké houby , nebo obecná vlastnost babyky . S velkou pravděpodobností to může být reakce stromu na odstranění nebo silné zakrácení původních kořenů , přestože babyka má schopnost v místě řezu vytvořit velké množství nových kořenů . Také zapěstování jemné koruny je problém . Babyka při silném růstu tvoří korkové lišty a velmi dlouhá internodia . Navíc po zakrácení vytváří kolem dvou hlavních pupenů shluky dalších , čímž vznikají nevzhledná zesílení v místě rozvětvení . Ta je pak většinou potřeba celá odstranit . Růst babyky v misce také zdaleka není tak bouřlivý jako v půdě .
2004 l.JPG
2005 l.JPG
2006 l.JPG
2008 l.JPG
2012 l.JPG
2015 l.jpg