Bříza

Tuto břízku jsem vykopal na jaře 1999 , protože mě v té době přidalala jako skvělý materiál na bonsai . Po roce na záhoně jsem ji nedočkavě vysadil do misky , tam ale živořila . Takže v roce 2003 putovala zpět na záhon , kde rostla další tři sezóny . Od roku 2007 je již strom definitivně v misce . Během let se mi podařilo podpořit sílení a růst spodní větve . A protože mi vadil stále poměrně slabý kmen , rozhodl jsem se strom snížit a korunu zapěstovat pouze z této spodní větve . Během let se podařilo zlepšit nebari - osamocený vysoký kořen již splývá s bází a také vyzrála kůra na počátku kmene .
Bříza jako bonsai má výhodu v široké dostupnosti mladého materiálu - což je i případ tohoto stromu . Najít zajímavý a kvalitní yamadori strom , však s vyjímkou horských oblastí , není až tak snadné . Výhodou břízy je i plochý kořenový systém , takže s kopáním a následnou péčí nejsou větší potíže . Odměnou je atraktivní bílý kmen , který je dobré čas o času vyčistit třeba kartáčkem na zuby . Pokud zajistíme aby bříza intenzivně rostla , není problém ani se zavalením větších ran .
Prozatím tvaruju korunu břízy střihem , napínáním či tvarovacím drátem . Detailní drátování všech větviček pro dosažení vzhledu převislých konců větví jsem nedělal , takže nevím jak na to bříza reaguje . Prozatím nemám s břízami větší potíže . Pokud se vyjímečně stane , že odumře některá větvička , není většinou problém ji dopěstovat z bohatě rašících výhonů .
Bříza je ve sbírce také dobrý signalizátor nedostatečné zálivky , kdy svěsí konečky výhonků .
2001 c.jpg
2007 c.jpg
2008 c.jpg
2012 c.jpg
2015 c.jpg