Bříza

Břízku jsem vykopal na jaře 2001 - zaujala mě svým nízko zavětveným kmínkem . Strom jsem nechal asi pět let sílit na záhonu . Bohužel během jedné ze zim došlo k částečnému odtržení jedné ze dvou hlavních spodních větví . Tuto větev jsem poté přibandážoval s nadějí , že přiroste . Bohužel se tak nestalo , asi díky tomu , že když jsem poškození objevil , byla rána už dost stará . Naopak se na kmeni v tomto místě vytvořila nehezká boule . Proto jsem větev posléze odstranil . Od roku 2007 jsem bouli na kmeni provrtal a místo zeslabil a pokusil se ohnout kmen víc k zemi . Od té doby roste již bříza v misce . Přesto , že poškozené místo začalo časem trochu "splývat" s okolím , strom se mi stále nelíbil a také koruna mi přišla moc těžká . Nakonec jsem v roce 2010 pomocí naštípnutí kmene v celé jeho délce , odstranil horní část koruny a také nepěknou starou bouli . Strom ránu postupně zavaluje a zdá se být v pořádku , tak uvidím jak se bude dále vyvíjet .
Bříza jako bonsai má výhodu v široké dostupnosti mladého materiálu . Najít zajímavý a kvalitní yamadori strom , však s vyjímkou horských oblastí , není až tak snadné . Výhodou břízy je i plochý kořenový systém , takže s kopáním a následnou péčí nejsou větší potíže . Odměnou je atraktivní bílý kmen , který je dobré čas o času vyčistit třeba kartáčkem na zuby . Pokud zajistíme aby bříza intenzivně rostla , není problém ani se zavalením větších ran .
Prozatím tvaruju korunu břízy střihem , napínáním či tvarovacím drátem . Detailní drátování všech větviček pro dosažení vzhledu převislých konců větví jsem nedělal , takže nevím jak na to bříza reaguje . Prozatím nemám s břízami větší potíže . Pokud se vyjímečně stane , že odumře některá větvička , není většinou problém ji dopěstovat z bohatě rašících výhonů .
Bříza je ve sbírce také dobrý signalizátor nedostatečné zálivky , kdy svěsí konečky výhonků .
2002 d.jpg
2006 d.jpg
2007 d.jpg
2008 d.jpg
2009 d.jpg
2012 d.jpg
2015 d.jpg