Habr obecný

Tento habr je jeden z mých nejstarších stromů a byl vykopán na jaře 1999 . Původně jsem v něm viděl potenciál pro dvojkmen . Strom jsem měl rok na záhonu a pak jsem jej netrpělivě vysadil do pěstební nádoby , místo toho , abych jej nechal nabrat síly a intenzivně růst . Habr jsem pěstoval v nádobě několik let , ale pořád poměrně málo přirůstal . Tak jsem jej na jaře 2007 vysadil opět na záhon , kde rostl až do podzimu 2010 . Od té doby už roste v misce . Tento habr neprošel nějakými zásadními změnami tvaru . Snažil jsem se jen vytvořit kompaktní vyrovnanou korunu , korigovat negativa původního materiálu a přitom zachovat "neučesaný" charakter yamadori stromu . S dnešními skušenostmi bych jistě dokázal být za takovou dobu s podobným materiálem dál , ale o tom to je .
Tuzemský habr je u nás pro tvorbu bonsají jeden z nejoblíbenějších stromů . Habr korejský má sice menší listy , a jemnější stavbu koruny , ale většinou je v nabídce center jen v podobě zapěstované bonsaje za odpovídající cenu . Habr obecný je v podstatě plevelný strom a není problém najít i mohutnější stromky spásané zvěří či jinak zajímavě rostlé .
Mezi přednosti habru patří nenáročnost , odolnost proti chorobám , vysoká schopnost zpětného rašení , relativně malé zdobné listy . Habr se snadno vyrovná i s velkou redukcí větví či partiemi mrtvého dřeva , v přírodě jsou často vidět habry s dutými kmeny atd. Při tvorbě koruny je třeba redukovat vrcholové partie , kde strom koncentruje růstovou energii . Přesto , že jde o tuzemský druh , mám špatné zkušenosti s odolností habrů v miskách v zimním období . Stromy je nutné sundat z polic a pokud je nezahrabáváme do země , pak je dát alespoň na chráněné místo miskami k sobě .
2001 e.jpg
2005 e.jpg
2008 e.jpg
2011 e.jpg
2012 e.jpg
2015 e.jpg