Habr

Tento harbr jsem objevil na jedné lesní stráni a na jaře 2004 jsem jej vyzvedl . Strom jsem vysadil na záhon , kde rostl s přesazením až do roku 2009 . Od té doby již roste v misce . Mým cílem při pěstování a tvarování tohoto habru je maximálně využít a zachovat původní tvar tohoto stromu .
Tuzemský habr je u nás pro tvorbu bonsají jeden z nejoblíbenějších stromů . Habr korejský má sice menší listy , a jemnější stavbu koruny , ale většinou je v nabídce center jen v podobě zapěstované bonsaje za odpovídající cenu . Habr obecný je v podstatě plevelný strom a není problém najít i mohutnější stromky spásané zvěří či jinak zajímavě rostlé .
Mezi přednosti habru patří nenáročnost , odolnost proti chorobám , vysoká schopnost zpětného rašení , relativně malé zdobné listy . Habr se snadno vyrovná i s velkou redukcí větví či partiemi mrtvého dřeva , v přírodě jsou často vidět habry s dutými kmeny atd. Při tvorbě koruny je třeba redukovat vrcholové partie , kde strom koncentruje růstovou energii . Přesto , že jde o tuzemský druh , mám špatné zkušenosti s odolností habrů v miskách v zimním období . Stromy je nutné sundat z polic a pokud je nezahrabáváme do země , pak je dát alespoň na chráněné místo miskami k sobě .
2008 f.jpg
2012 f.jpg
2015 f.jpg