Habr

Tento habr jsem vykopal na jaře 2004 . Strom jsem nechal aklimatizovat a sílit na záhonu až do roku 2011 . Během této doby byl asi dvakrát přesazen s úpravou kořenů . O roku 2011 již habr roste v misce . Strom měl původně dost jednostrannou korunu a vysoukané větve . Proto jsem prní spodní větev zakrátil a ohnul k zemi , druhou jsem odstranil úplně . Původní kmen jsem pak výrazně snížil a postupně zapěstoval novou korunu .
Tuzemský habr je u nás pro tvorbu bonsají jeden z nejoblíbenějších stromů . Habr korejský má sice menší listy , a jemnější stavbu koruny , ale většinou je v nabídce center jen v podobě zapěstované bonsaje za odpovídající cenu . Habr obecný je v podstatě plevelný strom a není problém najít i mohutnější stromky spásané zvěří či jinak zajímavě rostlé .
Mezi přednosti habru patří nenáročnost , odolnost proti chorobám , vysoká schopnost zpětného rašení , relativně malé zdobné listy . Habr se snadno vyrovná i s velkou redukcí větví či partiemi mrtvého dřeva , v přírodě jsou často vidět habry s dutými kmeny atd. Při tvorbě koruny je třeba redukovat vrcholové partie , kde strom koncentruje růstovou energii . Přesto , že jde o tuzemský druh , mám špatné zkušenosti s odolností habrů v miskách v zimním období . Stromy je nutné sundat z polic a pokud je nezahrabáváme do země , pak je dát alespoň na chráněné místo miskami k sobě .
2004 g.jpg
2005 g.jpg
2008 g.jpg
2012 g..jpg
2012 g.jpg
2015 g.jpg