Habr

Habr na obrázku je rovněž jeden z mých najstarších stromů . Narazil jsem na něj na jedné vycházce na jaře 2000 . Kmínek měl tehdy někde kolem 3 cm , mohutnější rostliny jsem si tou dobou netrouhal vykopat . Rostlinu jsem tedy nechal sílit na záhonu s přesazováním až do roku 2006 . Tehdy jsem usoudil , že tvar stromu již umožní vysazení do misky . Během let jsem dopěstoval korunu do ucházející podoby . Bohužel mi začínala vadit malá kónicita kmene a zesílení kmene zhruba uprostřed jeho výšky vlivem přeslenu větví . Proto jsem strom na jaře 2012 radikálně snížil , zakrátil a vysadil opět na záhon v naději , že nový růst nabídne lepší možnosti tvarování . Do misky jsem jej vráti až v roce 2015 . Strom za tu dobu vitálně obrazil a zesílil . Nicméně problém zesíleného místa zůstal , proto byl strom znovu snížen a budu s ním asi muset začít od začátku .
Tuzemský habr je u nás pro tvorbu bonsají jeden z nejoblíbenějších stromů . Habr korejský má sice menší listy , a jemnější stavbu koruny , ale většinou je v nabídce center jen v podobě zapěstované bonsaje za odpovídající cenu . Habr obecný je v podstatě plevelný strom a není problém najít i mohutnější stromky spásané zvěří či jinak zajímavě rostlé .
Mezi přednosti habru patří nenáročnost , odolnost proti chorobám , vysoká schopnost zpětného rašení , relativně malé zdobné listy . Habr se snadno vyrovná i s velkou redukcí větví či partiemi mrtvého dřeva , v přírodě jsou často vidět habry s dutými kmeny atd. Při tvorbě koruny je třeba redukovat vrcholové partie , kde strom koncentruje růstovou energii . Přesto , že jde o tuzemský druh , mám špatné zkušenosti s odolností habrů v miskách v zimním období . Stromy je nutné sundat z polic a pokud je nezahrabáváme do země , pak je dát alespoň na chráněné místo miskami k sobě .
2002 h.jpg
2005 h.jpg
2007 h.jpg
2008 h.jpg
2012 h.jpg
2015 h.jpg