Jilm horský

Opět jde o jeden z mých nejstarších kousků . Tento jilm jsem získal jako mladou rostlinku v roce 1999 , kmínek měl tehdy asi centimetr . První dva roky jsem měl "stromek" v plastové misce , protože jsem měl pocit , že pěstuji bonsai . Rychle jsem ale pochopil , že tak to nepůjde . Jilm putoval do záhonu na zahradu . S několika přesazeními a úpravami kořenů byl strom v půdě až do roku 2008 - tedy 6 let . Během let na záhonu došlo k výraznému zmohutnění , ale také k vysoukání větví a zesílení horní části koruny . Proto jsem usoudil , že je čas vzít jilm ze záhonu a začít s ním intenzivněji pracovat a od té doby jej již pěstuji v misce . V roce 2008 byl radikálně snížen - viz foto . V roce 2010 jsem znovu výrazně snížil kmen . Celá dnešní koruna jilmu byla tedy vypěstována až v misce .

Tento druh jilmu vcelku špatně snáší letní úpaly . Navíc kořeny rychle rostou a zaplní misku , čímž se stává voda ze substrátu pro strom těžko dostupná . V těchto případech dochází k zasychání okrajů listů . Z těchto důvodů mám strom na stinnějším stanovišti a také se snažím jej častěji přesazovat ( nejdéle jednou za dva roky ) .
Pokud koruna jilmu více zahoustne novými výhony dojde k opadu listů uvnitř koruny , případně k zaschnutí vnitřních výhonů . Naštěstí po radikálním řezu jilmy snadno raší ze starého dřeva .
2002 n.JPG
2007 n.JPG
2008 n.JPG
2012 n.JPG
2015 n.jpg