Tis červený

Stromek jsem vykopal na jaře 2001 . Rok jsem jej nechal na záhonu , strom se zdál být v pořádku a já byl netrpělivý něco s ním dělat . Po pravdě jsem ale ze začátku nevěděl co . Nejdříve jsem tedy odstranil nevzhledný a při vykopávání nalomený vysoko posazený kořen .
V roce 2004 jsem se rozhodl odstranit celý původní hlavní kmen , nejdříve jsem však ohybem natvaroval vedlejší slabší větev . Ta po odstranění hlavní větve v roce 2005 vytvořila novou korunu stromu . V roce 2007 došlo k dalšímu snížení koruny tisu . Z vrcholu větve byl vytvořen jin a korunu bude tvořit jen spodní dlouhá ale dostatečně kompaktní větev  . V roce 2009 jsem provedl první rozpatrování koruny a vytvoření nového vrcholu stromu . V posledních letech se snažím stáhnout větve tisu dolů a vytvořit kompaktnější tvar . Také výrazně zhostl obrost větví , takže budu muset začít s jejich prostřihem .
Pokud jde o bonsaje , jsou tisy moje oblíbené jehličnany . I starší dřevo se dá s úspěchem ohýbat . Strom po radikálním zakrácení obraší prakticky všude , takže není problém zcela nevhodné větve odstranit a dopěstovat je tam , kde je potřebujeme . U tisu nemusíme řešit to co u smrku či borovice , že tam kde na kmeni  větve chybí , se patrně už nikdy žádné neobjeví . Navíc tisy vytvářejí mohutný a celkem plochý kořenový systém , tudíž nebývá problém časem vytvořit slušné nebari . Obecně panuje názor , že tis je vhodný pro pěstování ve stínu , na základě svých zkušeností to však nemohu potvrdit . Při pěstování na slunci jsem s tisem neměl žádné potíže . Jednu sezónu jsem jej však měl ve stínu a jehličí i kůru pokryla nějaká čerň a časem výhony napadly puklice . Černě jsem se nemohl zbavit ani postřiky a pomohlo až přestěhování zpět na slunce . Od té doby je klid .
2001 t.JPG
2005 t.JPG
2006 t.JPG
2007 t.JPG
2008 t.JPG
2009 t.JPG
2012 t.JPG
2015 t.jpg