Yamadori

Toto označení patří stromům , které byly odebrány z přírody a přetvořeny na bonsai . V souvislosti s tím je třeba říci , že yamadori není jakýkoliv semenáček vykopnutý ze země , ale strom který má potenciál stát se v relativně krátké době kvalitní bonsají .
Výhody :
Strom z přírody má tolik potřebné znaky stáří a boje o přežití , individuální charakter a divokost , čehož budeme u mladého materiálu byť dlouhodobě pěstovaného v nádobě dosahovat jen stěží . S dostatečnými zkušenostmi není problém získat stromy již poměrně mohutného vzrůstu a stáří .
Nevýhody :
Tyto stromy mívají řadu estetických chyb , které se špatně odstraňují či kompenzují . Redukcí zejména velkých rostlin vznikají velké rány .  I při zajištění intenzivního růstu trvá dlouho dobu , než tyto rány začnou působit přirozeně . Najít opravdu dobrou yamadori je časově náročné . Pokud výrazně preferujeme yamadori stromy , musíme se smířit s druhově chudší sbírkou svých bonsají . S tím souvisí i tzv. zahradní yamadori , které můžeme získat při likvidaci či rekonstrukci zahrad . Tím můžeme naši sbírku rozšířit o další druhy jako jsou tisy , buxusy a další .

Samozřejmě naše možnosti jsou ovlivněny tím kde žijeme , nebo jak daleko jsme ochotni za stromy vyrazit .
Při svých toulkách za stromy jsem zjistil , že je často lepší dívat se pořádně pod "nohy" než naběhat řadu kilometrů .  Soustředím se tak na místa kde chodí zvěř , na kraje cest , na stromky rostoucí na pařezech , staré sady atd. Také je dobré dívat se po všech stromech a nevyrážet do přírody s tím , že jdu hledat třeba modřín .