Zálivka

Se vzrůstajícím počtem stromů, jsem stále častěji řešil problematiku vhodné zálivky a konviček . Z hlediska pěstitelského je jednoznačně vhodnějí dešťová voda . Navíc její použití je ekonomičtějí a nenaráží na problémy s použitím pitné vody ve městech v období delšího sucha . Takže aktuálně mám na zahradě dvě plastové 1000l nádoby . Protože z této nádoby je problém dostat vodu rychle do konve , je každá hadicí spojena s s otevřeným 200l sudem . Tento sud je umístěn níže a postupně při zalévání do něj vodu přepouštím ventilem . Pokud je sud umístěn mezi stromy , je dobré opatřit ho víkem proti padání listí atd ., aby nebylo potřeba stále čistit konve . Tudíž pokud jsou nádoby plné, mám k dispozici 2400 litrů vody, což prozatím zpravidla stačí i na překonání delšího období bez deště .
      Dost dloho jsem také řešil problém vhodných konviček . Konev musí mít dlouhý krk a poměrně jemné kropítko , aby nevyplavovala substrát . Většina bonsai konviček co jsem viděl je malá , jako optimální se mi jeví cca 5 až 8 litrů . V této velikosti je již pořízení originální měděné bonsai konve docela drahá legrace . Navíc je praktické, pokud mohu mít na zahradě aspoň dvě konve . Tak jsem hledal levnější alternativu , až jsem narazil na konve na obrázku ( cena cca 65 korun ) . Konvi jsem horkovzdušnou pistolí trochu napřímil krk a vyměnil původní kropítko za jemnější viz foto . Takto upravené konve používám ke spokojenosti již řadu let .
      Do budoucna uvažuji vyzkoušet použití tlakového čerpala umístěného v sudu . Zalévání by bylo jistě rychlejší a příjemnější . Přibudou však kabely a hadice , které se budou trvale někde povalovat . Takže uvidím .