Zimování

Na základě vlastních zkušeností jsem se snažil rozdělit stromy s kterými mám nějakou zkušenost do čtyř skupin s ohledem na jejich nároky na zimování . Vím , že každý má trochu jiné podmínky a zkušenosti ( já jsem v Beskydech cca 350 m n.m. ) a asi by některé stromy vydržely víc , ale nechce se mi to riskovat . Určité srovnání stromů vůči sobě by ale mělo platit pro všechny .

1. nejodolnější druhy - zimování venku víceméně bez ochrany proti mrazu :
smrk, borovice, jalovec, mořín,
dub, lípa, líska, bříza, hloh, dřín,
javor ginnala, jilm horský, rakytník

2. během nejchladnějších měsíců ochrana před nejhoršími mrazy a větrem , umístěním v nevytápěném prostoru ( studený skleník atd. ) kde ale v těchto měsících normálně mrzne .
tis, cypřišek, jedle,
habr obecný, buk, javor babyka, zimolez, mochna, hlohyně, zimostráz, skalník

3. bezmrazé zimování v chladnu - tedy teplota klesá v zimě k nule , ale substrát nezamrzne .
metasekvoje čínská, tisovec dvouřadý, borovice drobněkvětá, cedr, sekvoje, kryptomerie, smrk východní
olše, japonské javory, javor Buergerův, korejský habr, břestovec jižní, zelkova, zmarlika, jilm čínský, morušovník, prunus mume, japonská azalka, skalková vrba

4. zimování ve vytápěném pokoji .
podokarpus, oliva, pepřovník čínský, dub cesmínový

Je zajímavé , že běžné keře , které vnímám jako nezmary jsou v bonsajové misce v zimním období citlivější než bych čekal , stejně jako některé stromy ( třeba habry ) .
V oblastech kde můžou napadnout desítky centimetrů sněhu , je dobré chránit před touto nadílkou koruny některých listnáčů , které jsou v zimě velice křehké ( javory a další ) .